HVORFOR SÅ FÅ BARN?
Hvorfor er fruktbarheten i Norge historisk lav? Før 2010 var fruktbarheten stabil og relativt høy, så hvorfor har den falt siden da? Det er er årets Ut av Akademia skal besvare.
Hva har skjedd? Hvilke samfunnsforhold kan forklare fruktbarhetsfallet? Hvorfor vil vi ikke ha flere barn? Eller vil vi egentlig ha flere barn? Har det noe med dagens dating og datingapper å gjøre? Hjelper ikke lenger familiepolitikken vår? Og, får vi egentlig så få barn?
Til å belyse og bli klokere på dette har vi invitert forsker og sosiolog Rannveig Kaldager Hart ved senter for fruktbarhet og helse på Folkehelseinstituttet, seniorforsker og demograf ved SSB Lars Dommermuth, forsker II og sosiolog ved OsloMet Eirin Pedersen og doktorgradsstipendiat i sosiologi Plata Sofie Diesen til samtale.
Først får vi innlegg fra paneldeltakerne om deres forskning, etterfulgt av en uformell samtale hvor vi diskuterer hva som skjer, hva er dets årsaker og konsekvenser?
Tid: 19. oktober 2023 kl. 18:00-20:00
Sted: Skram på Litteraturhuset
Dørene åpner kl. 17:45.
PROGRAM:
17:45: dørene åpner
18:00: Velkommen
18:05: Lars Dommermuth:
18:20: Rannveig Kaldager Hart:
18:35: Eirin Pedersen:
18:50: Plata Sofie Diesen:
19:05-19:15: Pause
19:15: Panelsamtale etterfulgt av spørsmål fra salen
Ut av Akademia er Sosiologforeningens Østlandsavdelings årlige arrangement som tar viktige temaer fra sosiologisk forskning ut til offentligheten.