Velkommen til åpent ISF-seminar med Jeffrey C. Alexander, professor emeritus ved Yale University, mandag 7. oktober.
Jeffrey C. Alexander kommer til ISF for å diskutere sine perspektiver på antisemittismen i vår tid og forholdet mellom jødiske minoriteter og den sivile sfære.
Spørsmålet om jødenes plass i sivilsfæren var sentralt i Alexanders standardverk The Civil Sphere (2006). Her brukes den jødiske erfaringen som case for å illustrere trekk ved den sivile sfæres utvikling og virkemåte. I vestlige land ble jødene formelt anerkjent som likeverdige borgere i løpet av 1800-tallet, men kampen for full aksept var en lang og smertefull prosess. Alexander beskriver denne prosessen som langt på vei vellykket, men ikke uten stadige spenninger og utfordringer.
Nå har Alexander på nytt undersøkt disse spenningene. I 2023 publiserte han (med Tracy Adams) paperet «The return of antisemitism? Waves of societalization and what conditions them«, der han forklarer oppblussing av antisemittisme i det 21. århundret som et utslag av svekkede kulturelle barrierer mot antijødiske uttrykk og ufullstendig «samfunnsliggjøring».
Hamas-terroren mot Israel 7. oktober i fjor og den påfølgende krigen aktualiserte antisemittismespørsmålet på nytt. I året som har gått har mange jøder i Norge og andre land opplevd stigmatisering, fiendtlighet og økt trusselnivå. En betydelig andel skjuler sin jødiske identitet, og for mange oppleves sivilsamfunnet som lite støttende. Noen snakker til og med om emigrasjon.
Alexander kommer til ISF for å utdype sitt argument om hva som betinger «samfunnsliggjøringen» av antisemittismen i vår tid og samtidig diskutere utviklingen etter 7. oktober. Johannes Due Enstad, som er forsker ved ISF, vil kommentere med perspektiver fra sin egen forskning. Deretter åpner vi for diskusjon.
Hjertelig velkommen!
NB: Vi gjør oppmerksom på et separat arrangement på Litteraturhuset torsdag 8. oktober kl. 19, der Jeffrey Alexander vil delta i en bredere samtale om antisemittisme og samfunnsansvaret.
For spørsmål, ta kontakt med Johannes på j.d.enstad@samfunnsforskning.no.
Seminaret er gratis og åpent for alle. Meld deg på under. Påmeldingsfrist 6. oktober.